Okres Tvrdošín
V okrese Tvrdošín je 15
obcí a miest.

Počet obyvateľov mesta
9 567

   Tvrdošín  -  emblém


Deväťapoltisícové hornooravské mestečko Tvrdošín s mestskými časťami Krásna Hôrka a Medvedzie je v súčasnosti druhým najväčším mestom na Orave. Leží na oboch brehoch rieky Oravy, pri sútoku rieky Oravica, no najmä na križovatke obchodných a turistických ciest do Poľska, k Oravskej priehrade, do Oravíc i Roháčov.

Okrem významného postavenia a úspešného rozvoja tohto okresného mestečka, najmú za posledné roky, ktoré má vybudované svoje základné inštitúcie i primeranú podnikateľskú sféru, má Tvrdošín nadregionálne postavenie v potravinárskom priemysle v podobe Mäsokombinátu i Tvrdošínskej mliekarne, ale tiež v ďalších úspešných firmách a spoločnostiach, ktoré vytvárajú pracovné príležitosti pre celý okres.

V spojitosti s Tvrdošínom nie je možné obísť mestskú enklávu ORAVICE, patriacu do katastrálneho územia Tvrdošína, ktorá svojimi danosťami je už vyhľadávanou turistickou oblasťou, kde popri súčasných termálnych kúpaliskách s liečivou termálnou vodou už v tomto období môžeme hovoriť o ďalšom stredisku kúpeľníctva na Slovensku.

Život obyvateľov mesta je sprevádzaný každodennými radosťami i starosťami, ktoré sú však zárukou poriadania rôznych významných kultúrno-spoločenských i športových podujatí.

 

Tvrdošín  -  námestie


 

 

Oravice

 

Juraňová dolina

Turistické a rekreačné stredisko v krásnom prostredí horských lúk na úpätí Osobitej s veľmi dobrými klimatickými podmienkami. Oblasť Oravíc má priaznivé podmienky pre turistiku, zjazdové a bežecké lyžovanie.

Katastrálne územie Oravíc predstavuje horská kotlina, ktorú vytvárajú údolia piatich potokov spájajúcich sa do riečky Oravica. Kotlinu uzatvára bralnatý masív Osobitej a čarovné chrbty Skorušinského pohoria. Oravice sú prepojené cez Mihulčiu a Blatnú dolinu s pohorím Roháčov.

Najväčším lákadlom je geotermálna voda s teplotou 57°C vyvierajúca z 1606 m hlbokého vrtu s výdatnosťou 120 l za sekundu. Oravice sú jedinou lokalitou na Orave s prírodnou geotermálnou vodou. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje v rozmedzí 32 - 37°C. Návštevníci môžu celoročne do neskorých nočných hodín využívať sírano - vápenato - horečnatú vodu s vysokým obsahom železa.
Voda v Oraviciach patrí medzi významné termálne vody na Slovensku s liečivými účinkami najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. Turistom vyhovuje, aj keď sú bazény v chladnej klimatickej oblasti, možnosť sedieť, či mierne plávať v príjemnej vode a dívať sa pritom na končiare hôr. Vysnívaná dovolenka, cez deň si výdatne zalyžovať alebo urobiť krásnu turistickú túru a večer rehabilitovať v zdraviu prospešnej nízkomineralizovanej vode, sa stáva skutočnosťou.


Oravice